jamendo.com ‘un kurucusu Sylvain Zimmer ile röportaj

Ekim 20, 2009 at 5:49 am (ozgurlukicin, Röportajlar) (, , , , , , )

sylvainKendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba, ben Sylvain Zimmer. Jamendo’nun kurucusuyum ve şu anki CTO’su yani teknoloji sorumlusuyum. Fransa’daki Grenoble’da bir mühendislik fakültesinde uygulamalı matematik çalışırken, Mayıs 2004’te Jamendo’yu kurdum. İnternet ortamında gelişen teknolojilerin ve özgür yazılımın her zaman etkisinde kaldım. Ayrıca müzisyen bir ailede yetiştim. Sonuçta Jamendo iki tutkumun birleşimi oldu.

Sizin için müzik nedir?

Müzik, işten önce benim için büyük bir tutkuydu. Ayrıca birkaç müzik aleti çalıyorum, Jamendo bu açıdan da benim için oldukça idealdi. Son zamanlarda çalmaya pek vakit bulamıyorum ama istediğim kadar konsere gidebiliyorum 😉

Jamendo takımında müzisyenler var mı?

Sanırım hepsi müzisyen ! Ben 15 yıldan uzun süredir çeşitli müzik gruplarında saksafon, piyano, bas gitar çalıyorum. Takımımızda profesyonel ve yarı profesyonel, gruplarımız ve solo sanatçılarımız var: Zebrastoff, Social Square, Morgane Dola (daha önceden Jamendo’ya CC Lisansı altında koyduğu bir albümünü piyasa bile sürdü) … Müzisyen olmak elbette işe alınmanın bir koşulu değil, ancak takımdaki motivasyonu yüksek kişiler müzisyen olup çıkıyor. Bence bir müzik şirketinde çalışırken, her gün yardım ettiğiniz müzisyenlerin ihtiyaçlarını anlamak önemli bir şey.

Müzikleri neden CC Lisansı ile sağlıyorsunuz?

Çünkü 21. yüzyıla en uygun lisans türü olduğuna çok güçlü bir şekilde inanıyoruz. Bu lisans bir copy-right (herşey kopya) değil, bir usage-right yani kullanım hakkı. Creative Commons Lisansı, yaptığı müziği uluslararası alanda dinleyicileriyle paylaşmak isteyen sanatçılara yasal bir çerçeve sağlıyor. Sanatçıların çalışmalarının ücretsiz olarak indirilmesine ve istenildiği şekilde remix yapılmasına izin verirken, haklarının da korunmasını sağlıyor. CC Lisansı, dijital dünya için kesinlikle daha uygun; çünkü müzik dolaşımını kolaylaştırıyor, böylece azami sayıda insanın müziğe erişmesini sağlıyor. Bu da değişimi, yaratıcılığı ve paylaşımı artırıyor.

Jamendo nasıl doğdu? Bu kapsamda hangi fikirler üretildi? Hangi kavramları savunuyorsunuz?

Jamendo 2004 yılında, o zaman beni çok heyecanlandıran iki fikrin birleşiminden doğdu; P2P -özellikle BitTorrent- ve Creative Commons. Böylece biz de ikisi arasında köprü oluşturan bir şirket kurduk. Amacımız; yeni sanatçıların dinleyicileriyle buluşabileceği ve çalışmalarını daha kolay yollarla paylaşıp tanıtımını yapabileceği bir platform sunmaktı.

İnsanlara yasal, ücretsiz ve sınırsız müzik sunmak nasıl bir duygu?

Müthiş bir şey! Her gün sanatçılardan ve hayranlarından sayısız teşekkür alıyoruz.

Projeye başladığınızdan bu yana neler değişti?

Takım büyüdü, şu anda Lüksemburg’da 30’a yakın kişiyle çalışıyoruz. Sanatçılara daha çok para göndermeye başlamamız da muhteşem bir şey.
Bu Jamendo Pro (http://pro.jamendo.com) sayesinde oldu. Jamendo Pro; bir mağazada ya da lokantada fon müziği çalmak, bir video yada web sayfası senkronizasyonu gibi her çeşit proje için müziğe ihtiyacı olan profesyonellere yönelik bir müzik lisanslama hizmetidir.

Sizin müzik felsefeniz nedir?

Jamendo’nun sloganı gibi: Kulaklarınızı açın!

Müzisyenleriniz geçimlerini nasıl sağlıyor? Onlar için müzik sadece bir hobi mi?

Evet, bir çoğunun farklı bir işi var ve müzik ise sadece hobileri. Ancak yine de mükemmel kalitede müzik yapıyorlar. Müzik onların tutkusu ve onlar sadece sanatlarını insanlarla paylaşmak istiyor. Bazılarıda Jamendo Pro sayesinde önemli miktarda kazanç sağlıyor. Haziran 2009’da 800 sanatçıya 30.000 Euro’dan fazla para tahsis ettik. Biz daha yeni başlıyoruz ama çalışmamızın sürekli geliştiğini ve ciromuzun her ay katlanarak büyüdüğünü görmek çok güzel.

Gördüğümüz kadarıyla aktif bir müzisyen topluluğunuz var. Bu oluşumu nasıl devam ettiriyorsunuz?

Yenilenmeye, İnternet sayfasını geliştirmeye, yeni özellikler eklemeye ve var olan sorunları gidermeye mecburuz. Topluluğu yönetimi bir anahtar nokta. Sanatçılarla ve hayranlarla iletişim içinde olmak çok önemli. Bu nedenle sanatçılar, üyeler ve profesyoneller için farklı bültenler yayınladık. Düzenli olarak güncellenen blog sayfamız var ve basın dağıtımları yoluyla da iletişim kuruyoruz. Bu büyük bir çaba ama yine de buna değer.

Müzisyenler genellikle size mi başvurur?

Evet, dedikodu sanatçılar arasında güçlü bir şeydir. Her gün yaklaşık 30 albüm alıyoruz.

Yayınlamadığınız albüm oluyor mu?

Evet, bu gerçekten oluyor. Bazen radyo kayıtları, telif hakkı bulunan çalışmalar, ırkçı sözler içeren şarkılar alıyoruz. Ama amacımız sansür değil. Herkese şans tanımaya çalışıyoruz.

Albümler için şartlarınız neler?

Şartlar oldukça basit; telif hakkı olan çalışmaları almıyoruz ve bir albümde en az ikişer dakikalık birden fazla parça olması gerekiyor.

Jamendo.com’un gelecekteki amacı nedir?

Öncelikle platformumuza albüm eklemeye devam etmek istiyoruz. Şimdiden 21000 albüm dinlenmeye ve indirilmeye hazır. Özgür kültürü CC Lisansı altında müzik yoluyla yaymak için çalışmaya devam etmek istiyoruz. Elbette üyelerimize ve sanatçılarımıza gelişimlerini sürdürmelerinde yardımcı olmak istiyoruz. Politikacıların (özellikle Fransa’dakilerin) HADOPI’nin (İnternet’ten film ve müzik indirmeyi yasadışı hale getiren ve bunları indirenlerin İnternet bağlantısınının kesilmesini öngören yasa) çağ dışı olduğunu anlamasını istiyoruz. Bugün için diğer önemli amaçlarımız; Jamendo Pro’yu mümkün olduğunca geliştirmek ve müzik lisanslama piyasasında tanıtmaktan oluşuyor ki satışlarımız yükselsin.

İzin verirseniz birkaç kişisel soru sormak istiyorum.

Evet, sorabilirsiniz. 🙂

Hiç Linux kullandınız mı?

Evet. Şu anda OSX kullanıyorum

Linux hakkında ne düşünüyorsunuz?

Özgür müzik ve Jamendo hakkında düşünürken bize kesinlikle ilham verdi. RedHat ve MySQL’in başarılarını müzik piyasasında tekrarlamayı amaçlıyoruz.

Hangi Linux dağıtımı size daha çok uygun?

Linux’a Mandrake 6 ile başladım. Sonra Debian ve Ubuntu. GNOME’dan fazla hoşlanmasam da son Ubuntu sürümleri gerçekten çok hoş.

Linux’tan beklentileriniz nedir?

Tıpkı özgür müzik gibi kaliteli bir şekilde gelişmeye devam etmesi…

Teşekkür eder. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: