Zenwalk Geliştirici Şefi Jean Philippe Guillemin İle Röportaj

Ekim 20, 2009 at 5:21 pm (Röportajlar) (, , , , , )

JPbest4-205x300Bize biraz kendinizden bahsedermisiniz?

37 yaşında, evli, 2 erkek çocuk babasıyım ve Telindus Corporation’da güvenlik mühendisi olarak çalışıyorum. Fransa’da Nantes şehri yakınlarında yaşıyorum. Biri Jazz Dörtlüsü, diğeri profesyonel Blues grubu olmak üzere iki grupta gitar çalıyorum, her ay 1-2 konser veriyoruz.

Sevdiğim Renk : Yeşil, fakat kıyafetler için değil.

Sevdiğim Hayvan : Ewok

SevdiğimYazar : Iain Banks

Sevdiğim Gitarist : Wayne Krantz

Sevdiğim Oyuncu : Kevin Spacey

Sevdiğim Yönetmen : Quentin Tarantino

Sevdiğim Komedyen : Chuck Norris.

Şu an hangi projelerde çalışıyorsunuz?

Sadece bir projem var; o da Zenwalk. Eskiden esas olarak güvenlik araçları olmak üzere bir çok geliştirme projesinde yer alırdım. Ancak şu anda Zenwalk yeterli.

Zenwalk takımında kimler var? Tanıtabilirmisiniz.

Tabiki

Frédéric Boulet “bipbip” : Proje Yöneticisi, Depo Bakımcısı, Sürüm notları düzenleyicisi

Gerard Monpontet “gmg” : Slackware paket gözlemcisi, Paketçi, Testci

Vincent Kergonna “vincent” : Web sunucusu / Yansı yöneticisi

Fred Broders “Ugly Dolphin” : Çizim tasarımcısı

Peter Faasse “prfaase” : KDE Bakımcısı

Michael Verret “axxium” : Alt proje yöneticisi, Webmaster, X11 bakımcısı, Paketçi, CD satış yöneticisi

Mark Colclough “markc” : Geliştirici, Paketçi

Thibaud Guerin “guth” : Geliştirici, Paketçi

Emmanuel Bailleul “son|c” : Sunucu paketleri

Pedro “_PN_boy” : Paketçi, Testçi

Aymeric O. “Ejis” : Müzik paketçisi, Testçi

Zenwalk projesi nasıl başladı?

Zenwalk Projesi’ne, GNU-Linux’un iç yapısını öğrenmenin bir yolu olduğu için başladım. Bir işletim sistemi inşa etmek, onu derinlemesine anlamak için çok iyi bir yoldur, çünkü bazı şeyler beklendiği gibi gitmediğinde, sorunları çözmek için kendi başınasınız. Zenwalk Projesi’ne başladığımda paketlemeden yansılara, kodlamadan site yönetimine kadar her şeyi ben ele alırdım. Şimdi proje yönetimi dahil, her şey Zenwalk Proje Takımı tarafından ele alınıyor. Zenwalk’daki işim; yönetim araçlarının geliştirilmesine, çekirdek ayarlarına, masaüstü tasarlamaya ve stratejik evrim kararları vermeye indirgendi. Bu kuruluş boş zamanlarımı asıl hobim olan gitarla geçirmeme, okumama ve ailemle ilgilenmeme olanak sağlıyor.

Zenwalk’un geliştirilmesindeki amaç nedir?

Rasyonellik ve performans.

Zenwalk, verilen bir görev için yalnızca bir uygulama sağlayan rasyonel bir sistem olarak tasarlandı. İşlemleri en kolay ve en hızlı yollarla işleyen uygulamalar seçildi. Bunun aynı zamanda kurulum üzerinde olumlu bir yan etkisi var; Zenwalk modern sistemlere 20 dakika kadar kısa bir sürede kuruluyor. Geliştirmeciler kurulumdan hemen sonra bir projeye başlayabilir, çünkü Zenwalk düzenleyicilerle ve en yaygın kütüphaneler ile birlikte geliyor. Orta düzeydeki kullanıcılar onu hiçbir eklentiye gerek duymadan kelime işlemci ya da çoklu ortam oynatıcısı olarak kullanabilir. Örneğin, Inkspace uygulamasını eklemek isterlerse, iyi bir DSL bağlantısı sağlandığında Netpkg ile birkaç dakika içinde kolayca kurabilirler. Performans amacı sistemin global tasarımı ile elde edildi. Bütün makul paketlerin sağlandığı büyük dağıtımların aksine, birçok grafiksel kütüphane ve ultra-generic çekirdek ile Zenwalk çekirdek ayarlarından (CPU ve I/O zamanlayıcı, sürücü seçimi, dosya seçimi) grafiksel arayüzün ayalarına kadar performans için tasarlanmaktadır.

Zenwalk’un felsefesi nedir?

Zenwalk “GNU Linux Dağıtımı” olarak değil, “GNU-Linux İşletim Sistemi” olarak tasarlandı. Zenwalk’u kurduğunuzda iyileştirilmiş görüntüsüyle her bir görev için bir uygulamayı seçip kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Ön tanımlı paketler, Zenwalk geliştiricileri tarafından, kullanıcılar için en iyi ve kullanışlı uygulamaları sağlamak için dikkatle seçilmiştir. Orta düzeydeki bir kullanıcı başlangıçta her şeyi ayarlamak zorunda değildir, ancak dilerse daha sonra biz ona ayarlar için yol gösteriyoruz.

Zenwalk geliştiricisiyken hayatınızda neler değişti?

Her zaman bir Geek (bilgisayar delisi) idim, bu yüzden değişen bir şey yok

Zenwalk neden diğer dağıtımlardan daha iyi?

Zenwalk daha iyi değil, Zenwalk farklı. Diğer Linux sistemlerinden o kadar farklı ki sonuç olarak ya onu seversiniz ya da unutursunuz. Zenwalk çok özel bir şeye sahip, bu biraz spor arabalar gibi; hızlı, şık görünümlü, iyi ayarlanmış, zarif ve havalı Ama esasında onların standart aile arabalarından daha iyi olduğunu söyleyemezsiniz.

Zenwalk’un XFCE ve GNOME versiyonlarını denedim. Her iki versiyonda kararlı sürümdü. Niçin prensip olarak Gnome ya da XFCE desteklemeyi seçtiniz?

GTK tabanlı bir masaüstü ortamı seçtik çünkü bu şekilde grafiksel araçlarla iyi bir performans elde etmek daha kolay oluyor. Zenwalk mükemmelleştirmeyi amaçlıyor, bu yüzden aynı anda iki farklı grafik kütüphanesinin yüklemesini sağlayamaz.(Aynı anda varsayılan olarak hem Qt ‘nin hem de GTK’in olması performans için iyi olmayacaktır. XFCE Gnome’dan daha hızlı, bu sebeple Zenwalk’un masaüstü ortamı XFCE’dir. GNOME ve KDE paket desteğimiz sayesinde alternatif olarak sağlanıyor. Son zamanlarda Enlightenment’ı denedim, kabul etmem gerekir ki heyecan verici şeylere sahip, belki de bir göz atmaya değer.

KDE versiyonu çıkaracak mısınız? Başarınıza KDE versiyonu ile devam edecek misiniz?

KDE paketçileri KDE versiyonu yaratmayı memnuniyetle karşılıyor. Entegrasyon seviyesi ciddileşirse, alt proje olarak destekleriz ve bu mükemmel bir şey olur. Ana KDE’miz uzun zamandır bu projenin hayalini kuruyor ama bir türlü bu projeye başlamak için zaman bulamıyor. Belki de gönüllüler ona yardım etmek ister?

Neden Zenwalk’u seçtiniz?

İsim olarak mı?

Evet.

Zenwalk “Nextstep”(Sonraki Adım”)miş gibi geliyor.

Zenwalk dışında farklı dağıtımları denemeyi ister misiniz? İstiyorsanız neden olduğunu bize neden olduğunu açıklar mısınız?

Çok isterdim ama, son zamanlarda hiç zamanım yok.

Zenwalk’un avantajları nelerdir. Zenwalk’un kullanıcılar için herhangi bir dezavantajı olduğunu düşünüyor musunuz? Varsa açıklayabilir misiniz?

Zenwalk’un iki tip kullanıcı için avantajları vardır; birincisi, etkili programlar kullanmak isteyenler ve program avına çıkarak ve entegre etmeyle vakit geçirmek istemeyen kişilerdir. Bu kullanıcılar entegre ettiğimiz uygulama setlerinden hoşlanacaklar ve basit klavye yönetimli kurulumunu beğenecekler. İkincisi ise, sistemlerini kişiselleştirmekten hoşlanan kişilerdir. Eklenti paketleri kurmak, script yazmak, belki de kendileri için paketler yaratmak… Bu kullanıcılar Netpkg paket yöneticisinin paket deposu ile iletişimini ve Slackware’den aldığımız anlaşılabilir sistem yapısını beğenecekler . En yaygın dağıtımlardan başka işletim sistemi kullanmak istemeyenler, kurulum esnasında uzun ayarlama bölümlerinden ve kesin olmayan yazılım kümelerine erişen Synaptic benzeri paket yönetiminden memnun olanlar Zenwalk’u bir avantaj olarak görmeyebilir.

Netpkg sisteminiz oldukça verimli ancak bence paket yönetiminde yeteri kadar programa sahip değilsiniz. Bu problemi nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz?

Şu anda zaten çok fazla paket mevcut (2000′den fazla). Slackware için onaylanmış her paketin Zenwalk için de onaylanacağı şekilde Slackware uyumluluğunu artıracağız.

Dağıtımınızın Slackware’e benzer ve ondan farklı özellikleri nelerdir?

Zenwalk Slackware’e göre genellikle daha yeni versiyonlu yazılımlara sahip; ancak zaman zaman Slackware yetişiyor.Gelecekte yalnızca Slackware’ın sağlamadığı önemli özellikleri tutacağız, zaman harcamaya değmeyecekleri bırakacağız. Devam edeceklerimiz;

* İyileştirilmiş çekirdek

* İyileştirilmiş init scriptleri

* Masaüstü ve grafiksel araçlar

* Dikkatlice seçilmiş uygulamalar (Görev başına 1)

* Yönetim araçları ve paket yöneticisi.

Geliştirici olmak nasıl? Hayatınızın her aşamasında bir geliştiricisi misiniz? Rüyalarınızda kodlar görüyor musunuz?

Ben programcıdan daha çok Jazz&Blues gitaristiyim. Şöyle diyelim; hayatımın çoğu bölümünde sanatçıyım ve kod yazma da sanattır. Her neyse, kabul etmeliyim ki art arda birkaç gün kod yazdığım zamanlar genellikle uyumama yardımcı oluyor, eşim saatlerdir uyurken benim kafamda algoritmalar dönüyor.

Sırada zor bir sorum var, Zenwalk’u seçmeseydiniz hangi dağıtımı seçerdiniz?

Kolay soru; Slackware

Linux dağıtımlarının hangi özelliğini daha çok seviyorsunuz?

Çoklu ortam araçları.

Gelecek için planlarınız nedir?

E17 yeteri kadar olgunlaştığında Enlightment’a geçebiliriz, ama bu kesin değil. Ancak bir şey kesin; yalnızca özellik eklenen paketleri tutarak, Slackware eşdeğer inşa paketi çıkarttıkça bu paketlerin sayısını azaltacağız. Bir sonraki Zenwalk versiyonu müthiş olacak; varsayılan dosya sistemi EXT4, Kernel 2.6.30, otomatik ayarlı GRUB2, geliştirilmiş başlangıç zamanı, birçok yazılım güncelleştirmesi, OpenOffice …

Hayalinizdeki Zenwalk’un geleceği nedir?

Başlangıçtan bu yana Zenwalk sürekli ilerleyen bir iş, bence bu sorunuza, aramızda tartıştığımız noktalar dışında teknik bir cevap yok. Ubuntu’nun Debian için yaptığı şekilde, Slackware tasarım felsefesinin değerini artırmak için geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından benimsenmiş olarak görmek en büyük hayalim.

Zenwalk’u denedik, Linux kullanıcıları için iyi bir seçim, ve çok başarılı bir Linux versiyonu. Her şey için teşekkür ederiz. İyi günler.

Projemize dikkat çektiğiniz için teşekkür ederiz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: